A 2008-2009es tanév 1. szemeszterét az angliai Cheltenham városban töltöttem, ahol ERASMUS cserediákként a University of Gloucesterdshire-on biológia szakon belül hallgattam környezetvédelmi tárgyakat. Az Environmental Pollution című kurzus alatt lehetőségünk volt betekinteni a bioremediáció alkamazási területeibe. A kurzus keretein belül végeztük a kísérleteket, melyben az Old Ham bánya kőolajjal/ kőolajszármazékokkal elszennyezett talajának biodegradációs folyamatok segítségével megvalósuló remediációs lehetőségeit tanulmányoztuk. Az in situ bioremediáció hatékony megvalósításához szükséges környezeti feltételek meghatározásához 17 mintán végeztünk lebonthatósági kísérleteket.
A begyűjtött mintákból 6 mintán fémtartalom analízist végeztünk, esetleges nehézfém szennyeződést keresve. A mintákat, azok előkészítése után a Porthsmouth University mCERTS (Environmental Agency’s Monitoring Certification Scheme) által akkreditált laboratóriumába küldtük el, ahol ICP-MS műszeres analitikai módszerrel határozták meg a koncentrációkat. A különböző fémek koncentrációi ezután összehasonlításra kerültek a Holland Beavatkozási Értékekkel (Dutch Intervention Values) és a Kelly-féle irányelvek a szennyezett talajok osztályozásához című táblázat értékeivel (Kelly Guidelines for Classification of Contaminated Soils). A kísérlet során meghatározott 20 féle fémből csak a Mg koncentráció mutatott célérték feletti értéket.
Biodegradációs kísérleteket 17 mintán végeztünk, melyben az egyes mintákat különböző környezeti hatásoknak tettük ki, hogy meghatározhassuk a mikroorganizmusok számára legkedvezőbb környezeti feltételeket az ásványolaj különböző összetevőinek lebontásához. A kísérleteket a University of Gloucestershire laboratóriumában végeztük el, majd a Severn Trent mCERTS által akkreditált laboratoriumában GC-MS analitikai módszerrel történt az olajszármazékok koncentrációjának meghatározása. Az összehasonlítás érdekében a szennyezőanyagok koncentrációját meghatározták az inkubációs idő előtt és után is, minden mintában. A részletes összehasonlító elemzések elvégzése után megállapításra került az adott szennyeződés legjobb hatásfokú lebontásához alkalmas környezeti tényezők, melyre további kísérletekkel bioremediációs technológia tervezhető, amelynél nem csak a lebontási arányok, hanem a terület jellegzetességei és a gazdasági szempontok is szerepet játszanak.
Konzulenseim:
Dolgosné Dr. Kovács Anita, egyetemi docens, megbízott tanszékvezető, kanita@witch.pmmf.hu, PTE-PMMK Környezetmérnöki tanszék
Dr. Czigány Szabolcs, egyetemi docens, sczigany@gamma.ttk.pte.hu, PTE-TTK Környezettudományi Intézet, Talajtani és klimatológiai tanszék
Bethan Stallwood Ph.D., senior lecturer, bstallwood@glos.ac.uk, University of Gloucestershire
BÖRÖNDI T.; Az Old Ham bányában (Egyesült Királyság) kialakult ásványolaj szennyezés elemzése, az ásványolaj szennyezés megszüntetésének kísérlete bioremediációs technológia alkalmazásával,Szakdolgozat, Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kar, Pécs, 2009.
Csatolmány | Méret |
---|---|
OldHamMine_Bio_BT_2.pdf | 3.45 MB |